Used 2014 Heartland Sundance 3300CK Fifth Wheel
Triple slides create an open spacious feel in this Sundance fifth wheel model 3300CK. Notice the convenient entry closet just inside the door.
Head up the steps to the right and find a corner linen cabinet on the right and side aisle bath on the left. The bath offers an angled shower, toilet and sink with linen cabinet above.
The front private bedroom features a queen bed slide out, a full front wardrobe with sliding doors including a corner closet that has been prepped for a washer and dryer. A dresser along the opposite wall of the bed features plenty of storage for your things.
A combined kitchen and living space feature a single large slide out sofa with storage above and booth dinette for dining at. A nearby entertainment center can easily be seen from any seating in the room.
To the left of the entry door find all the kitchen amenities like a double sink, three burner range, overhead storage and microwave oven, refrigerator, and pantry storage.
The rear offers a private bunkhouse with slide out bunks on the right featuring a trundle bed beneath. On the left side there is an entertainment center and storage with ladder including a bunk above. A storage wardrobe on one end for clothing can also be found.
Beneath the bunk on the left enjoy an outdoor camp kitchen on the exterior. This is a great feature for those who love to cook and dine outside. There is a bumper mount grill, refrigerator, counter extension, single sink, and microwave oven, plus so much more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 1000-25A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2165 lbs |
| GVWR | 13920 lbs |
| Dry Weight | 10700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5SFSG362XEE270276 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


