Used 2014 Itasca Meridian 34B Motor Home Class A - Diesel
A Meticulously Maintained 34 Foot Diesel Pusher Stored Indoors!
This is a great local trade, a 2014 Itasca by Winnebago Meridian 34B, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed with a clean vehicle history report.
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
This coach is powered by the tried and true Cummins 6.7L ISB powertrain:
1. Cummins Diesel 6.7L ISB
2. 700 lbs feet of torque or power
3. 340 horsepower
4. 6 speed Allison Transmission 3000 MH series
Includes the following aftermarket installations:
1. Electric Fireplace below Buffett
2. New KitchenAid Residential Refrigerator
3. Chrome Trim on Exterior Compartments by Summit Products
4. MaxxAir Vent Cover
Includes the following factory installed options:
1. Residential Refrigerator Package which includes Stainless Steel Double Door and 2.8KW Inverter.
2. Exterior Entertainment Center with TV
3. Compartment Tray in Slideout
4. 100 Watt Solar Panel
5. Exterior Ladder
6. Two Ottomans
7. King Ideal Rest Air Bed
8. Passenger Seat with Footrest and Tablet
9. Stacked Washer and Dryer
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 161 cubic feet of exterior and basement storage
2. 100 gallon fuel capacity
3. 28 gallon LP capacity
4. 10 gallon Electric and LP Water Heater
5. 50 amp electrical service
6. Two 13.5K BTU high efficiency air conditioning system
7. Electric Patio Awning
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 901402B
Chassis: Freightliner Maxum
Exterior Color: Graystone Full Body Paint
Interior Color: Westcott Beige with Glazed Vienna Maple
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Westcott Beige with Glazed Vienna Maple |
| Exterior Color | Graystone Full Body Paint |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 29410 lbs |
| Cargo Capacity | 3902 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 61 gals |
| Black Water Capacity | 46 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Generator | 8.0KW Cummins Onan Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 29993 |
| Engine | Cummins 6.7L ISB |
| Chassis | Freightliner Maxum |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 10410 lbs |
| Axle Weight Rear | 1900 lbs |
| LP Tank Capacity | 28 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Electric and LP with DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 161 cu. ft. |
| Awning Info | Electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACVDT3ECFV8023 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


