Used 2014 Itasca Meridian 40U Motor Home Class A - Diesel
Itasca Meridian Class A Diesel w/Quad Slides, Rear Queen Bed Slide w/Nightstands, Ward./Storage, 32" LCD TV & Chest of Drawers Side, Private Shower & Sink, Private Toilet w/Sink, Pantry/4 Door Refrig./Dining Table & Chairs/Euro Recliner/40" LCD TV w/Pull-Out Table Slide, Rest Easy Extendable Sectional Sofa/Pull-Out Island/3 Burner Range & Dbl. Kitchen Sink Slide, Overhead Cabinets, Shelf & More! Available Options May Include: Wash/Dryer, King Bed, Fireplace, Res. Refrig., 2 Ottomans.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# UM100691
Chassis: Freightliner Maxum
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 37320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 95 gals |
| Black Water Capacity | 64 gals |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Miles | 50450 |
| Engine | 380 Hp Cummins ISC |
| Chassis | Freightliner Maxum |
| VIN | 4UZACUCYXECFZ5612 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


