Used 2014 Itasca Navion IQ 24G Motor Home Class C - Diesel
Itasca Navion IQ Class C Coach w/Rear Queen Bed Slideout w/Storage Both Sides of Bed, Step Down to Living Area w/Wardrobe, Bathroom w/Corner Shower, Toilet & Round Sink, Slideout Comfort Sofa/Sleeper 54" x 75", 26" LCD TV, Refrigerator and Freezer, Pantry, 2 Burner Gas Cooktop with glass cover, Double Kitchen Sink with European designed Overhead Cabinets Throughout and More. Includes: Optional Bedroom TV, Constructed with Winnebago’s® renowned SuperStructure® technology, featuring fiberglass roofs, thero-pane sidewalls, and precision laser-cut steel joints for unmatched durability and longevity. The Navion IQ is packed with premium amenities including Ultraleather™ swivel cab seats, energy-efficient LED lighting, and powered patio awnings with metal wraps, enhancing exterior comfort and style.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $6,000
Sale Price: $59,995
Stock# C558074
Chassis: Sprinter
Exterior Color: 4 Deluxe, 4 Full-Body Paint Ch
Interior Color: Rain, Linden, Shatter
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Rain, Linden, Shatter |
| Exterior Color | 4 Deluxe, 4 Full-Body Paint Ch |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 43 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Tire Size | 215/85 16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | 3600 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 59075 |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L |
| Chassis | Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | 1 |
| Torque | 440 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 13 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 2 |
| Awning Info | 16 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPFCC2D9558074 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


