Used 2014 Jayco Eagle 314BDS Travel Trailer
Double Slide Eagle Travel Trailer, Rear Bunkhouse J-Cube Futon Sofa Slide w/Top Bunk TV/Ward., Loft Bed, Outside Storage, Ward., Toilet, Lav., Tub/Shower, Pantry, Refrig., Micro., 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Overhead Cab., U-Dinette/J-Steel Sofa w/Overhead Cab. Slide, Ent. Ctr., Front Queen Bed w/Dbl. Ward., Overhead Cab., 18' Awning & More. Available Options May Include: Hide-A-Bed, Trundle Bed, Free-Standing Table, Outside Kitchen w/Refrigerator, Single Galley Sink.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# E1DR0164
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 930 lbs |
| GVWR | 9975 lbs |
| Dry Weight | 7465 lbs |
| Cargo Capacity | 2510 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| VIN | 1UJBJ0BS3E1DR0164 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


