Used 2014 Jayco Eagle 338RETS Travel Trailer
The Eagle 338RETS travel trailer by Jayco offers triple slides and a rear entertainment center.
As you enter the travel trailer, to the left is a slide with a dinette and sofa. Along the rear wall is an entertainment center with pop-up TV. You are sure to enjoy watching TV and movies here. There is an additional slide with a sofa, pantry, refrigerator, microwave, and three burner range. Along the front wall in the kitchen you will find a l-shaped counter which provides extra counter space and a double kitchen sink.
Down the hall is the bathroom. Inside the bathroom you will find a shower, sink, medicine cabinet and toilet.
The front bedroom offers a comfortable queen bed slide, a large wardrobe, storage, washer and dryer prepped, and a dresser.
You will also find plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as notice that there is exterior storage.
You can even choose a few options, such as recliners, a free-standing table & chairs, a hide-a-bed, a king bed, and a fireplace below the entertainment center.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 19331A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1140 lbs |
| GVWR | 10950 lbs |
| Dry Weight | 8590 lbs |
| Cargo Capacity | 2360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 84 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


