Used 2014 Jayco Redhawk 31XL Motor Home Class C
The Redhawk 31XL motor home by Jayco features two slides and a set of bunk beds for more sleeping space.
As you enter the motor home, to the right is a dinette, the opposite side has a slide with a sofa, microwave, and three burner range. You will also find adequate counter space and a double kitchen sink. On the other side is a refrigerator.
The bathroom has a shower, toilet, and sink.
In the rear bedroom there is a queen bed, and slide with a wardrobe and a set of bunk beds.
You will also find a cab over bunk and overhead TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home as well as exterior storage.
*Some features may be missing or unavailable on used or preowned RVs and are sold as is.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 10901U
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Engine | Triton 6.8L 305HP |
| Chassis | Ford E450 |
| VIN | 1FDXE4FS3DDB28629 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


