Used 2014 Keystone RV Bullet 281BHS Travel Trailer
Colton Advantage Pricing
Keystone RV Bullet 281BHS - Travel trailer highlights:
The perfect Keystone Bullet trailer for a larger family, or one that likes to travel with extra family and/or friends! This 281BHS bunkhouse unit easily sleeps 8 individuals!
Step inside one of the main side entry doors and quickly see how enjoyable your camping experience can be. With a large slide-out visionary sofa, 3 burner range, and kitchen sink. There is also a pantry located just off the large slide.
Across from the slide you will find a booth dinette with overhead storage, a refrigerator, and wardrobe just outside the bathroom door.
The front bedroom features a comfy queen bed with dual wardrobes and a convenient laundry chute, plus an overhead storage space and swivel LCD TV that can be viewed from in bed when swiveled toward the front.
The rear of this unit features a double bed size set of bunks with angled corner of the bed. On the opposite rear corner there is a full bath with private entry to the outdoors. The bath features a tub/shower, toilet, and sink with wardrobe just outside the bath door.
There is outside storage below the rear corner bunks, and in the front pass-through storage compartment too.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $3,070
Sale Price: $14,784
Stock# 28786A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 590 lbs |
| Dry Weight | 5128 lbs |
| Cargo Capacity | 2462 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT28129ED421380 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


