Used 2014 Keystone RV Cougar 33MKS Fifth Wheel
Looking for a fifth wheel unit with a rear kitchen, then check out this Cougar 331MKS. If offers a spacious interior with triple slides throughout. The kitchen is tucked away in back providing an awesome workspace which leaves a lot of room in the center of the model for a gathering place to enjoy conversation and TV.
As you enter notice the handy coat closet straight ahead just beyond the steps that lead up to the front bedroom and master bath. The bedroom offers a queen size slide out bed, and a window with storage beneath along the opposite wall. There is a nightstand and a full height wardrobe with sliding doors. There is a wardrobe with washer/dryer prep up front as well.
The bath can be accessed from the hall or from within the master bedroom. There is a neo-angle shower, toilet, sink with overhead storage, and linen cabinet.
Back down in the main living space find a slide that is to the left of the door featuring two swivel recliners and a booth dinette. Opposite there is an L-shaped sofa with hide-a-bed option. You will also enjoy the overhead cabinets for more storage. The entertainment center features a 40" TV with storage cabinets both above the TV and below.
Along the rear wall in the kitchen find a double sink for easy cleanup, a counter area, pantry, and refrigerator. The remaining appliances are found as part of the L-shaped hide-a-bed slide where there is an L-shaped counter with plenty of storage and prep space, and a three burner range, plus so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 10618-b
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1850 lbs |
| Dry Weight | 10070 lbs |
| Cargo Capacity | 2180 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF33324E2505273 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


