Used 2014 Keystone RV Cougar X-Lite 29RLI Fifth Wheel
This Cougar X-Lite fifth wheel 29RLI features a rear living area, triple slides, and a convenient center island.
As you step inside you are greeted with a spacious combined kitchen and living area with dual slide outs.
To the immediate left inside the door you will find a three burner range, refrigerator, and entertainment center slide. There is an island with counter space and kitchen sink just off center.
The rear living room wall features a hide-a-bed sofa with end tables and overhead storage. The opposite side of the room features a slide out booth dinette and two chairs including overhead storage above.
A curio cabinet off to the side of the slide provides a place for storage.
Head up two steps to a side aisle bath and front master bedroom. The bath features a neo-angle shower, toilet and sink. There is also a linen cabinet which is part of the bedroom wardrobe slide.
The front private bedroom features a comfy queen bed with nightstand and wardrobe, overhead cabinet storage, a slide out wardrobe, and so much more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 32720A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1535 lbs |
| Dry Weight | 7580 lbs |
| Cargo Capacity | 2420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF29R23EV504983 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


