Used 2014 Keystone RV Laredo Super Lite 280SBH Fifth Wheel
This Keystone Laredo Super Lite fifth wheel model 280SBH features double slide-outs, a set of bunks for the kids, and all the amenities you need for a great weekend get-a-way!
Step inside and see an entertainment center straight ahead in the living area. There is a slide-out tri-fold sofa sleeper and booth dinette for plenty of seating and a place to hang out, enjoy a meal, or watch a little TV at.
The kitchen provides all the necessities to prepare and cook meals and snacks while on the go. There is a refrigerator, three burner range, and double kitchen sink, plus overhead cabinets. A pantry is located around the corner near the bunkroom door.
The rear bunkhouse features a set of 38" x 74" bunk beds, and a closet with a TV above and so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 300326
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1420 lbs |
| Dry Weight | 7445 lbs |
| Cargo Capacity | 2122 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF28022EK600869 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


