Used 2014 Keystone RV Passport 3180RE Grand Touring Travel Trailer
MD State Inspection: Yes.
Appliance Prep: No warranty.
Water Damage &/or Delamination(s): Will seal, no repair.
Enjoy spending time with family and friends in this rear entertainment Passport Grand Touring travel trailer by Keystone RV. Model 3180RE features a generous living space with dual opposing slides that provide ample space to gather and enjoy.
The entrance is centrally located and directly across from a side aisle bath which is convenient to access from outside. The bath features an angle shower, toilet and sink. There is a handy linen cabinet across the hall just to the right of the door.
Continue right into the front bedroom area that offers a quiet place to relax and rest. There is a convenience center on the curbside wall, a queen size bed with dual wardrobes, and an overhead cabinet for your things.
To the left of the entry door find a kitchen that offers counter space, overhead cabinets, a three burner range, double kitchen sink, and a refrigerator, plus pantry. There are ample storage cabinets for dishes and things.
The slide opposite the door features a u-shaped dinette and fold-down sofa with overhead cabinet. The u-shaped dinette seats everyone comfortably, and they both can easily become additional sleeping space when needed.
Opposite the sofa find a slide for two chairs and end table creating a perfect seating space for conversations or for watching TV. The rear wall provides a full wall entertainment center where you can enjoy gathering for a movie in the evening before heading off to bed.
The rear pass-through storage provides plenty of space for all of your exterior camping gear, and so much more!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 52745
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| Dry Weight | 5897 lbs |
| Cargo Capacity | 1603 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| VIN | 4YDT31823ET411914 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


