Used 2014 Keystone RV Summerland 2820BHGS Travel Trailer
For the larger family this Summerland 2820BHGS by Springdale is the perfect travel trailer. It features a set of double bed bunks, two entry doors, a large slide-out, and sleeping for nine comfortably.
Step into the front most entry door and see an entertainment center with curtains on either side to the right. The front bedroom features a queen size bed, closets on both sides of the bed, and an overhead cabinet. The curtains can be pulled for a bit more privacy at night.
A slide-out sofa bed and booth dinette provide plenty of seating during the day and at mealtime, plus they can both be made into additional sleeping space at night as well.
In the kitchen on the opposite side there is a refrigerator, three burner range with microwave oven above, large kitchen sink, and plenty of cabinets and drawer space for dishes, pots and pans, dry good storage, plus silverware. To the right of the refrigerator there is a double door wardrobe with drawers below for storage.
The rear features a set of double bed bunks that the kids will surely love. Or, you can easily take along extra guests. There is a convenient ladder to access the top bunk easily.
The rear corner bath features a private entry door for easy access when spending time outside. There is a tub/shower, toilet, and vanity with sink, plus so much more!
You will also enjoy the front pass-through storage compartment for all of your outdoor camping gear.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# RA5299A
Interior Color: Cordovan, Morel, Redwood
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | Cordovan, Morel, Redwood |
| Hitch Weight | 510 lbs |
| Dry Weight | 4295 lbs |
| Cargo Capacity | 2205 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | ST225/75R14C |
| VIN | 4YDT28221E3150125 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


