Used 2014 Newmar Ventana LE 3436 Motor Home Class A
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
The Ventana LE 3436 motor home by Newmar offers triple slides. One of the slides is a full wall slide which really helps to open up the floorplan.
As you enter the motor home, to the left is a slide with a booth dinette and LCD TV.
The bathroom has a toilet, sink, shower and linen cabinet.
The rear bedroom offers a queen bed slide and a full wardrobe with sliding mirror doors. The wall side has a tv, dresser, pantry, refrigerator, three burner range, double kitchen sink, and sofa.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 212854A
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 25600 lbs |
| Cargo Capacity | 5400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 340Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZAB2DTXECFW0773 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


