Used 2014 Newmar Ventana LE 3847 Motor Home Class A - Diesel
BEAUTIFUL CLASS A DIESEL !
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER , ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
The Ventana LE 3847 motor home by Newmar offers triple slides and a bath and a half.
As you enter the motor home, to the left is a slide with a sofa, three burner range, and double kitchen sink.
Down the hall you will find a convenient half bath.
The bedroom has a queen bed slide. There is a rear master bath with a toilet, wardrobe, sink, wardrobe, and corner shower. The full wall slide offers two wardrobes, TV, chest of drawers, pantry, refrigerator, booth dinette, and sofa.
You will also enjoy all of the overhead cabinets throughout the motor home.
You can even choose an optional washer and dryer.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $20,000
Sale Price: $119,995
Stock# 99941
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 26100 lbs |
| Cargo Capacity | 4900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 340Hp Cummins ISB |
| VIN | 4UZAB2DT7ECFT8021 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


