Used 2014 Open Range RV Light LF305BHS Fifth Wheel
This Open Range Light fifth wheel model 305BHS is the perfect choice for a larger family, or one that enjoys taking along a few extra guests. The kids will love the rear bunkhouse featured. There are dual slides, plenty of space, and an outdoor kitchen that the chef in the family will love!
Check out the outdoor kitchen before heading inside. There is a refrigerator, sink, microwave oven, cabinet storage, and slide-out two burner cook-top.
On the inside notice the convenient coat closet on your left just inside the door. Just beyond the closet you can enjoy cooking your family's favorite meals in this Light kitchen which features a refrigerator, three burner range, microwave oven, pantry for dry good storage, and a double kitchen sink for easy cleanup. There is a second pantry located just off the slide before you enter the rear bunkhouse.
Opposite the kitchen area is a slide-out booth dinette and sofa. They both feature overhead cabinets, and can quickly be made into more sleeping space if needed at night. The angled TV is easily viewable from the dinette and sofa, and you can add a cozy fireplace below it if you choose.
The rear bunkhouse features a closet on the right for storage, a set of bunks along the rear wall that are 28" x 74", and a second upper bunk on the right above storage and the exterior kitchen beneath.
In front find take a step up to a side aisle bath on the right featuring an angled shower, toilet, sink, and linen cabinet. Plus there is a sliding pocket door that leads directly into the front bedroom, or you can also access it from the hall.
The front bedroom features a queen sliding bed between two nightstands. There is also a slide-out wardrobe with mirrored doors and shelves for storage, plus so much more!
You can also choose to add a 12' u-dinette lounge with tables in place of the sofa and dinette located opposite the door.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $5,000
Sale Price: $16,900
Stock# PB2564A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1400 lbs |
| Dry Weight | 7940 lbs |
| Cargo Capacity | 2055 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| VIN | 5XMFX3520E2012439 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


