Used 2014 Pacific Coachworks Powerlite 24CBXL Toy Hauler Travel Trailer
Step inside this 24CBXL Powerlite toy hauler travel trailer by Pacific Coachworks and see how easy it will be to take along a few toys the next time you travel!
Immediately inside the side entry door you will see a front corner bath with tub/shower, toilet and sink. There is also a skylight in the bath which brings in a lot more light. The left front corner features a bed and overhead storage.
Straight in from the door there are kitchen amenities that will make it easy to prepare meals and snacks and perk your morning cup of coffee. This unit has a 3 burner range, microwave oven, refrigerator and pantry for dry goods. There is also a double kitchen sink as well.
The cargo area has plenty of space for your toys with a 12'6" up to 18'4" area to park in. The 8' wide rear ramp door makes loading and unloading a breeze. This area quickly becomes part of the living space once the toys are removed with dual electric queen beds and dual sofas with overhead storage. The electric beds storage easily up at the ceiling when not in use and can be brought down for extra sleeping. The sofas each have removable pedestal tables that are great for dining or just hanging out.
With all this and more the 24CBXL is ready for the next adventure whenever you are!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $10,906
Sale Price: $8,999
Stock# SW07428A
| Sleeps | 8 |
| Length | 348 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft 10 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 10900 lbs |
| Dry Weight | 6520 lbs |
| Cargo Capacity | 4380 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


