Used 2014 Prime Time RV Crusader 360BHS Fifth Wheel
Arriving Soon!The 360BHS Crusader fifth wheel by Prime Time Manufacturing offers quad slides, a rear bunk house, half bath as well as an outside kitchen.
Even before you enter the fifth wheel, you need to check out the outdoor kitchen which has a two burner range and a refrigerator.
Stepping inside the 360BHS, you will notice two bar stools, a double kitchen sink, three burner range, and refrigerator. The opposite side has a slide with a sofa and king size "u" dinette.
In the bunk house you will find two sets of slides. One slide has a sleep and play with a bunk above while the other slide has a set of bunks. Along the rear wall there are two wardrobes and an entertainment center. There is also a half bath off of the bunk house.
At the top of the stairs is the bathroom. The bathroom has a toilet, corner shower and sink. There is also a private entrance from the bathroom into the bedroom.
The bedroom has quite a bit of space with a king bed slide, wardrobe, dresser, and it is washer and dryer prepped.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 15208
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft |
| Hitch Weight | 1852 lbs |
| GVWR | 13852 lbs |
| Dry Weight | 12298 lbs |
| Cargo Capacity | 1495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Tire Size | ST235/80R16/E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5ZT3CS1B9EG115208 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


