Used 2014 Roadtrek RS Adventurous Motor Home Class B
Exceptional Condition
2014 Roadtrek RS Adventurous: Off-Grid Luxury
Seating for 6 | Alde Hydronic Heat | Lithium Power
Key Off-Grid Features:
-
Dual-Voltage Lithium: 200Ah of 24V Lithium + 200Ah of 12V Lithium for massive energy storage.
-
Nations Starter Generator: High-output 24V secondary alternator charges your batteries rapidly while driving or idling. No noisy propane generator needed.
-
Inverter: Easily power the microwave, coffee maker, and electronics simultaneously. 24V 5000W Inverter Charger System!
-
Alde Hydronic System: Silent, radiant heating (no dry air/noisy fans) and continuous on-demand hot water for longer showers.
Chassis & Interior:
-
Mercedes-Benz 3500: 3.0L V6 Turbo Diesel 5,000 lb towing capacity
-
Seating for 6: Four plush captain’s chairs and a rear power sofa.
-
Full Galley: 12V compressor fridge, convection microwave, and 2-burner stove.
Additional upgrades available!
Price excludes title, tax, tags and $499 Stream RV transaction processing fee. Price assumes final purchase in NC. Vehicle subject to prior sale. We make every effort to provide accurate information, but purchaser must verify before purchasing. All units sold AS-IS. NC LICENSED DEALER.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $8,450
Sale Price: $69,995
Stock# SKU-17391
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500
Exterior Color: Silver
Interior Color: Tan
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Tan |
| Exterior Color | Silver |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9100 lbs |
| Cargo Capacity | 1930 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | 215/85/16 |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Generator | Off Grid Lithium Config |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 50135 |
| Engine | 3.0L |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | 1 |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12v/110v |
| Refrigerator Size | 3.6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 16 |
| Water Heater Type | Hydronic Radiant |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | Flat Screen |
| Awning Info | Power Awning |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 240 watts |
| VIN | WDAPF4CC7E5878743 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

