Used 2014 Starcraft Autumn Ridge 329BHU Travel Trailer
Camping in this Starcraft Autumn Ridge travel trailer 329BHU means taking along a few friends is easy. This unit features double slides, double doors, bunks for the kids, an outside kitchen, and sleeping space for 10!
Step inside and see how convenient camping with a bunch can actually be! There is a front bedroom with queen size bed including dual wardrobes, and an overhead cabinet.
The living area features a sleeper sofa and u-shaped dinette slide. Both can be used for additional sleeping space when needed, and there is plenty of seating during daytime hours for meals or just hanging out. The entertainment center nearby can easily be viewed from any seating in the room.
Cook your favorite meals and snacks as you travel in this ample kitchen featuring two pantries, a refrigerator, a three burner range with microwave oven above, and a kitchen sink that makes cleanup a breeze. There is even a countertop extension for added space when you need it.
The bath features a tub/shower, toilet, and sink. It has a private entry for added convenience when needing to access it from the outside. No more running through the entire trailer to get to the bathroom!
The rear bunkhouse features plenty of space that the kids will love to call their own. There is a booth dinette with bunk above, a dresser/TV cabinet, and another set of bunks on the left once you enter.
You will also enjoy the outside kitchen which features a refrigerator, sink and bumper mount grill. Plus it has a 6' awning which keeps everything protected from the elements too. The exterior storage up front makes it easy to pack all of your outdoor camping gear, and so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 26F045A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 9950 lbs |
| Dry Weight | 7765 lbs |
| Cargo Capacity | 2185 lbs |
| Fresh Water Capacity | 69 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 1SABS0BT8E28G5097 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


