Used 2014 Starcraft Travel Star 227CKS Expandable
Hybrid design with expandable beds gives you more sleeping space in a lighter trailer.
Enjoy camping in this Starcraft Travel Star expandable model 227CKS.
As you enter you will find a wardrobe to your immediate right that has a space above prepped for a TV if you choose. The front features an expandable queen size tent end bed with overhead shelf for storage, plus a nightstand opposite the wardrobe.
There is a slide-out sofa with overhead cabinet space, a large sink, and a three burner range with microwave, plus a pantry nearby for dry goods and more.
On the opposite side there is a u-shaped dinette for comfortable dining, playing board games, or just hanging out. Next to the dinette is the refrigerator, wardrobe, and a second pantry.
In the rear right corner there is a bathroom which features an angled shower, toilet and sink.
You can also find a second expandable queen tent end bed with overhead shelf and much more.
An exterior refrigerator is perfect for keeping drinks handy while outside. There is a 16' awning to keep you out of the elements, and plenty of exterior storage also.
Choose a jackknife sofa 42" x 60" in place of the standard sofa 29" by 62", and so much more!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $12,771
Sale Price: $10,996
Stock# R11680A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 5975 lbs |
| Dry Weight | 4660 lbs |
| Cargo Capacity | 1315 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 1SABSHBLXE2JA5090 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


