Used 2014 Thor Motor Coach Tuscany 42WX Motor Home Class A - Diesel
This Tuscany class A diesel coach by Thor Motor Coach makes traveling so much fun. Model 42WX is filled with all the conveniences and comforts of home. You will feel as though you haven't left home!
Step inside and see the amount of space inside with triple slides including a full wall slide on the passenger side.
Up front enjoy a 46" HDTV with fireplace below. This you can enjoy from the 96" expanding sofa with double air bed on the opposite side which is the first thing featured in the full wall slide up front.
You will also enjoy dining at the 74" cantilever buffet dinette which is across from the kitchen slide. There is a double sink, two burner cook-top with microwave oven, French door residential refrigerator and pantry. There is a pull-out counter-top between the stove and refrigerator for added workspace and more.
Beyond the kitchen is a convenient half bath including a toilet and vanity with sink. In the center of the full wall slide opposite the 1/2 bath you will find a closet and a stackable washer and dryer.
Continue toward the rear where you will find a bedroom and master bath. The king bed slide includes nightstands, the bathroom toilet and vanity, plus overhead storage. On the opposite side of the room still part of the full wall slide there is a chest of drawers in the bedroom, and a 32' HDTV.
The rear master bathroom provides a 42" x 30" shower, wardrobes, and so much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $235,209
Sale Price: $134,991
Stock# 2CR619
Chassis: Freightliner XCR
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 91 gals |
| Grey Water Capacity | 51 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Tire Size | 295/80R 22.5" |
| Furnace BTU | 65600 btu |
| Miles | 32565 |
| Engine | 450 Hp ISL Turbo |
| Chassis | Freightliner XCR |
| VIN | 4UZFCHCY4ECFS2619 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


