Used 2014 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 45 LP Motor Home Class A - Diesel
Pending SaleThis Allegro Bus 45 LP class A diesel coach by Tiffin Motorhomes is your perfect home on wheels. This unit features quadruple slides which makes it spacious just like home, plus there is one and a half baths, and a separate laundry room! Yep, you heard it right, a laundry room!
The outside is an art piece all in itself with its full body paint that will be turning heads as you drive down the road. Now, step inside and see the beauty on the inside of this luxury coach. Starting up front with the ultra leather driver and cab seats that are as lush as they look. The view is incredible both inside and out. You will find plenty of overhead storage cabinet all throughout so you don't have to leave anything behind. Plus Tiffin has pretty much thought of it all!
The living area and kitchen are found up front with two large slides opposite on another. The passenger side features a sofa bed, dinette with computer work station off to one side, and a residential refrigerator just like home. Off the driver's side you have an L-shaped chaise sofa with coffee table, kitchen counter with pull-out extension, range with microwave above, and double kitchen sink. Plus you may choose to add a drawer type dishwasher for easy cleanup.
There is a half bath just beyond the kitchen area and a TV next to the sofa bed that can be viewed from anywhere in the main room. You can also add an optional fireplace if you like.
The bedroom is next with a slide-out queen bed including nightstands on both side. The slide opposite features a counter area with drawers beneath, and a TV plus overhead cabinets for storing some of your things.
The master suite bath features an angled shower, overhead cabinet, toilet and double sinks. And just beyond the bath is a laundry room with storage cabinets and a washer and dryer. There is also a hanging rod for clothes.
This unit also features several other options like, a u-shaped dinette, an entertainment center with two ultra leather lift recliners in place of the sofa bed, or an entertainment center with one ultra leather lift chair and a flip up table. You can also choose to add a tub in the interior bath, or an exterior TV if you enjoy watching television from outside!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $45,036
Sale Price: $179,979
Stock# 2721
Chassis: Powerglide
Exterior Color: 8 Full Body Paint Choices
Interior Color: Ambrosia, Aspen, Ritz, Rocky P
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Ambrosia, Aspen, Ritz, Rocky P |
| Exterior Color | 8 Full Body Paint Choices |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 51300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Miles | 19647 |
| Engine | Cummins ISL 450 Hp |
| Chassis | Powerglide |
| VIN | 5VBBA87A9EA115501 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


