Used 2014 Tiffin Motorhomes Allegro RED 33 AA Motor Home Class A - Diesel
Employee Pricing Event
Tiffin Motorhome offers the Allegro RED 33 AA class A diesel coach with quadruple slide outs and a rear bedroom.
As you enter at the front passenger's side, there are two rotatable captain's chairs, lots of overhead cabinets and an optional center TV.
Along the road side, a slide out houses a chaise sofa bed, lounge chair with ottoman and overhead cabinets. A standard TV with an optional fireplace below is along an inside wall.
A side aisle bathroom includes a vanity sink, toilet, corner shower and linen storage.
The rear bedroom provides two slide outs. The first slide houses a queen bed (king optional) with nightstands at each side and overhead cabinets. The back wall holds a large wardrobe and space for an optional washer/dryer in the corner. A second slide on the wall opposite the bed offers overhead cabinets with drawers below and a TV.
The kitchen is along the curb side within a generous slide out. It includes a pantry, 2-door refrigerator, three burner range, overhead microwave, angled double sink, overhead cabinets and a booth dinette. You may choose an optional residential refrigerator with 4 batteries and/or a dinette with computer workstation.
You may also choose to add an optional exterior TV.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $7,755
Sale Price: $99,995
Stock# 6750
Chassis: Freightliner RED
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 35 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Miles | 69858 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner RED |
| VIN | 4UZACWDT9ECFU1877 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


