Used 2014 Tiffin Motorhomes Allegro RED 34QFA Motor Home Class A - Diesel
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
The Allegro RED 34 QFA from Tiffin Motorhomes provides quadruple slide outs and a rear bedroom. There is definitely lots of floor space in this class A diesel motorhome.
As you enter at the front passenger's side, there are two rotatable captain's chairs, overhead cabinets all around the cab area and an optional center TV.
Along the driver's side, a generous slide out houses a u-shaped dinette, overhead cabinets and a partial pantry. You may choose a slide out with a dinette with computer workstation and a lift recliner (2 windows in slide-out) as well as overhead cabinets. A standard TV is along an inside wall.
A side aisle bathroom includes a vanity sink, toilet, corner shower and linen storage. You may choose to add an optional tub.
The rear bedroom provides two slide outs that open up the room. The first slide houses a queen bed (king optional) with nightstands at each side and overhead cabinets. The back wall holds a large closet and space for an optional washer/dryer in the corner. A second slide on the opposite wall from the bed includes overhead cabinets with drawers below and a TV.
The kitchen is along the curb side within a generous slide out. It includes a pantry, 2-door refrigerator, three burner range, overhead microwave, angled double sink, overhead cabinets and a sofa bed. You may choose an optional residential refrigerator with 4 batteries.
You may also choose to add an optional exterior TV.
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $27,687
Sale Price: $128,878
Stock# 3CR134
Chassis: Freightliner RED
Interior Color: 4
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | 4 |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Miles | 47445 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner RED |
| VIN | 4UZACWDT1ECGB3134 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


