Used 2015 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 187RB Travel Trailer
The Coachmen Apex Nano Ultra Lite travel trailer features all the amenities you need to take your camping up a notch!
Step inside model 187RB and see a bedroom area to your right with a queen bed and bedside wardrobes, plus an overhead cabinet for additional storage needs.
To the left of the entry door there is a booth dinette which is perfect for dining and can also be quickly made into additional sleeping when needed at night.
Opposite find a counter area with refrigerator beneath, a double sink, two burner range top with microwave oven below, and a pantry for dry goods and food storage needs. There are also plenty of overhead cabinets for dishes and things.
The rear of this unit offers a full bath with tub/shower, toilet, vanity with sink plus medicine cabinet, and road side wardrobe for clothing.
Outside enjoy the front pass-through storage compartment so you can stow away all of your outdoor camping gear neatly, plus so much more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# R04919A
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 6 in |
| Hitch Weight | 316 lbs |
| GVWR | 3800 lbs |
| Dry Weight | 3014 lbs |
| Cargo Capacity | 786 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 5ZT2CXHC6FA006362 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


