Used 2015 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 187RB Travel Trailer
The Coachmen Apex Nano Ultra Lite travel trailer features all the amenities you need to take your camping up a notch!
Step inside model 187RB and see a bedroom area to your right with a queen bed and bedside wardrobes, plus an overhead cabinet for additional storage needs.
To the left of the entry door there is a booth dinette which is perfect for dining and can also be quickly made into additional sleeping when needed at night.
Opposite find a counter area with refrigerator beneath, a double sink, two burner range top with microwave oven below, and a pantry for dry goods and food storage needs. There are also plenty of overhead cabinets for dishes and groceries.
The rear of this unit offers a full bath with tub/shower, toilet, vanity with sink plus medicine cabinet, and road side linen closet/wardrobe.
Outside enjoy the front pass-through storage compartment so you can stow away all of your outdoor camping gear!
This one is in fantastic condition! Make it yours today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# H26801
Interior Color: TANS
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 6 in |
| Interior Color | TANS |
| Hitch Weight | 316 lbs |
| GVWR | 3800 lbs |
| Dry Weight | 2975 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CXHC1FA006365 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


