Used 2015 Coachmen RV Catalina 303QBS Travel Trailer
This Catalina travel trailer 303QBS by Coachmen RV features a large slide out for added interior space, quad bunks, and everything you might need for a great family outing.
Step inside and notice the front bedroom to your right with queen bed and dual bedside wardrobes for storage. There is also storage above the bed.
In the main living area you will enjoy plenty of floor space with the large slide out jackknife sofa and booth dinette fully extended. There is overhead storage above the sofa and both can be made into additional sleeping space at night. A nearby TV cabinet can easily be viewed from any of the seating in the room.
The Catalina kitchen features everything you need to prepare and create gourmet meals and snacks. There is a refrigerator, three burner range with microwave oven, and large kitchen sink for cleanup, plus overhead storage and lower cupboards and drawers. There is also a pantry for storage as well.
A convenient bath can be found just before the rear bunk room. The bath provides a full tub/shower, toilet, and vanity with sink.
A sliding door leads into the rear bunk room which features wardrobe storage just inside the door on the right. There are two sets of bunks with an entertainment center between.
You will also enjoy the front pass-through storage compartment for all of your exterior camping gear, and much more. The 15' awning provides a bit of protection from the elements making it easy to enjoy the outdoors with protection from the sun and light rain.
The 50th Anniversary Package is available on this model also.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 16712
Interior Color: Bazinga, Chipotle, Mahki
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Bazinga, Chipotle, Mahki |
| Hitch Weight | 895 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6495 lbs |
| Cargo Capacity | 2505 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


