Used 2015 Coachmen RV Freelander 22QB Chevy 4500 Motor Home Class C
Enjoy every vacation when you spend time traveling in this Coachmen Class C Freelander model 22QB. With a Chevy 4500 chassis, or choice of Ford 350, a large slide out for added interior space, plus everything else you might need, you just can't go wrong.
Enter and find a slide out u-shaped dinette, plus pantry and storage wardrobe all part of the same slide. The wardrobe is beyond the rear step up just off the rear right corner bathroom which features a shower, toilet, and vanity with sink, plus medicine cabinet.
There is a rear left corner queen size bed with storage above the headboard in front and along the curbside wall. A wardrobe sits above the foot of the bed for more storage.
There is a refrigerator, three burner range, microwave oven, and single sink for easy cleanup, plus a counter top extension, and overhead storage.
You will also enjoy the cabover bunk that is 57" x 95" and can easily accommodate you or your guests providing more sleeping space when you need it.
All of this and more makes this Freelander a great class C coach. You can even choose between the Chevy 4500 chassis shown here, with 6.0L V8 engine, or select an optional Ford 350 chassis with 6.8L V10 engine instead.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 2AR454B
Chassis: Chevy 4500
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14200 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Engine | 6.0L V8 |
| Chassis | Chevy 4500 |
| VIN | 1GB6G5CG3E1174808 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


