Used 2015 CrossRoads RV Cruiser Aire CAF27RL Fifth Wheel
Prior Salvage Title2015 CrossRoads Cruiser Aire 27RL
STK: C1756
Prior Salvage Title
For more information call 660-885-5555 and ask for Andy, OR you can call him directly @ 660-924-1196!
The Cruiser Aire CAF27RL fifth wheel by CrossRoads RV offers double slides and a rear living area.
As you enter the fifth wheel, along the rear wall you will find two lounge chairs. The slide offers a sofa and a dinette. On the opposite side of the fifth wheel there is a corner entertainment center, refrigerator, three burner range, double kitchen sink, and flip-up counter.
As you step up the stairs, the bathroom is on the right. Inside the bath you will find a linen cabinet, toilet, tub, sink, and handy medicine cabinet.
The front bedroom greets you with a queen bed. There is a front wardrobe and a wardrobe slide, which provides additional storage.
You can even choose an optional bumper mount grill.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# C1756
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1018 lbs |
| GVWR | 11178 lbs |
| Dry Weight | 7819 lbs |
| Cargo Capacity | 3359 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4V0FC2729FG006261 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


