Used 2015 CrossRoads RV Zinger 39TS Travel Trailer
The Zinger ZT39TS travel trailer by CrossRoads RV features triple slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the left is a double kitchen sink, range, microwave, and refrigerator. The opposite side of the trailer has a slide with a sofa and u-shaped dinette. Next to the dinette there is a large pantry. Along the front wall of the living area you will find an entertainment center.
The front bedroom has a queen bed slide, a front wardrobe and dresser. You can even choose a king bed, in place of the queen bed, if you like.
The bathroom is located toward the rear of the travel trailer. There is a tub, sink, medicine cabinet, and toilet. You will also find a private entrance from the bathroom leading outside.
The rear bunk house has a slide with a sofa. The opposite side of the trailer has a jr. dinette. Just outside of the bunk house there is a large wardrobe.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 10376-A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 998 lbs |
| GVWR | 11158 lbs |
| Dry Weight | 9395 lbs |
| Cargo Capacity | 1763 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4V0TC3923FJ006653 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


