Used 2015 Dutchmen RV Aspen Trail 1700DB Travel Trailer
Calgary's LARGEST selection of pre-owned inventory.
This Dutchmen Aspen Trail 1700DB travel trailer features a rear bath and sleeping for five individuals.
Step inside and find a storage cabinet just inside the door to your left. To the right there is a sofa with shelf above and cabinet up against the wall.
The kitchen features all the amenities you need to prepare and cook food for your family. There is a pantry for dry good storage, a refrigerator, 3 burner range with microwave oven, counter top with storage above, and a double kitchen sink for easy cleanup.
Enjoy meals at the booth dinette across from the kitchen.
In the rear of this unit you will find a corner bath with toilet, sink, and tub.
The opposite corner features a double bed with hinged upper bunk, and so much more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 26013DX
| Sleeps | 5 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 472 lbs |
| Dry Weight | 4294 lbs |
| Cargo Capacity | 3306 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


