Used 2015 Dutchmen RV Aspen Trail 2730RBS Travel Trailer
This Aspen Trail travel trailer by Dutchmen RV has just what you need to make camping convenient and enjoyable. Featuring dual slides for added interior space, a kitchen island, and an outdoor kitchen too!
Check out the outside kitchen on this 2730RBS model and see how easy it will be to dine outdoors if you like. The compartment door lifts up and the sink and stove top pulls out. There is a refrigerator on the right, a little storage above the sink and stove, and two burners to get things cooking on, not to mention the side sink for making cleanup a snap.
Now, step inside and see how spacious this Aspen Trail model is with the dual slides fully opened up. There is a front bedroom to your right through the entry door which features a queen size bed, overhead storage, and shirt closets on both sides, plus more.
The combined living area and kitchen provides a slide-out 73" booth dinette and sofa with overhead cabinet. Both can be used for extra sleeping space if needed at night.
On the opposite side you will find the inside kitchen amenities. There is a refrigerator, 3 burner range with microwave oven, and counter space, plus overhead cabinets for storage. There is also a bit more counter space with the island just off center, and a double kitchen sink for easy cleanup. You can also find a pantry for dry good storage off to the side of the slide-out.
The rear bath features a large wardrobe, toilet, sink and 28" x 54" shower, plus so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 2779T
Interior Color: Terra Cotta, Chipotle, Pebbles
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Terra Cotta, Chipotle, Pebbles |
| Hitch Weight | 821 lbs |
| Dry Weight | 6935 lbs |
| Cargo Capacity | 2745 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


