Used 2015 Dutchmen RV Aspen Trail 3010bhs Travel Trailer
The rear bunk house has a slide with a bunk, and across from the slide there is another bunk.
The Aspen Trail 3010BHDS bunk house travel trailer boasts sleeping for up to ten of your family and friends. It also offers two entry/exit doors and two slide outs.
As you enter at the front of this travel trailer, to you right is the bedroom. It provides a queen size bed, and shirt closets over nightstands with overhead cabinets between them.
In the living/kitchen area, an entertainment center is located on the wall shared with the bedroom for convenient viewing from any seat. Along the entry wall, the kitchen includes a refrigerator, three burner stove with overhead microwave, overhead cabinets and an angled sink.
The opposite wall slide out has a sofa with overhead cabinets and an u-shaped dinette. Next to the dinette you will find a pantry.
In the bathroom you will find a toilet, sink, and tub. There is also a private entrance door which leads outside from the bathroom.
The rear bunk house has a slide with a bunk, and across from the slide there is another bunk.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 95911A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 927 lbs |
| Dry Weight | 7723 lbs |
| Cargo Capacity | 1957 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| VIN | 4YDT30124FH921990 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


