Used 2015 Dutchmen RV Coleman Explorer 171E Expandable
Double tent end beds really open up the interior of the Coleman Explorer 171E expandable travel trailer while still allowing the inclusion of all the features that you want on your RV adventure. There is an overhead shelf above the rear tent opening and overhead cabinets above the front tent opening.
As you enter at the rear, a full bathroom is directly in front of you. It provides a toilet, corner shower, sink, and medicine cabinet.
Continuing along the wall opposite of the entry, you will find a refrigerator and TV. Overhead cabinets are mounted above a dinette. Across on the entry wall, you will find a sofa, three burner stove top, overhead microwave, and lots of overhead storage. Outside cavern storage is also included for all of the extras.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 930000
Interior Color: TAN
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Interior Color | TAN |
| Hitch Weight | 310 lbs |
| Dry Weight | 3103 lbs |
| Cargo Capacity | 747 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| VIN | 4YDT1711XFJ930000 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


