Used 2015 Fleetwood RV Excursion 33D Motor Home Class A - Diesel
The Excursion 33D motor home by Fleetwood offers plenty of kitchen and living space with a slide.
As you step inside this motor home to your left is a sofa sleeper with footrest and refrigerator. The opposite side has a dinette with 40" LED TV above the dinette, three burner range, microwave, and double kitchen sink slide.
Continuing down the hallway the shower is on the right, and the private toilet area with a sink is on the left.
The back bedroom offers plenty of space with a queen bed slide. The rear wall features a wardrobe, and there is also a bench seat with storage in the room.
There are many overhead cabinets throughout this model for plenty of storage. There are also many options that you can choose to go along with the many standard features, such as a bedroom 32" LCD tv, washer and dryer, residential refrigerator, refrigerator with ice maker, driver and passenger pedestal table, hide-a-loft drop down queen bed, and a queen bed with memory foam mattress.
Features:
Length: 33’11”
Miles: 60,078
300 HP 6.7L Cummins Diesel On Freightliner Chassis
6000 Onan QD Generator With 640 Hours & Auto Start
2022 Tires
Outside Entertainment System
17’ Powered Patio Awning
Slides: 2 With Toppers
Sleeps: 6
Queen- 60 x 75 In Rear With Flatscreen TV
Convertible Booth Dinette
Hide A Loft Drop Down Queen Bed
3 Burner LP Stove
Convection Microwave
2 Door Stainless Refrigerator With Ice Maker
Stainless Sink In Solid Surface Countertop
Dual Euro Recliners Across From Flatscreen TV
Dual Power & Swivel Front Bucket Seats
Glass Door Step In Shower
Dual Ducted AC
Central Vacuum System
Day/Night Shades
Combo Washer/Dryer
Full Body Paint
Rear & Side View Cameras
Auto Level
10,000lb. Towing Capacity
New Upholstery On Dinette & Captains Chairs
Great Size Glass A Diesel Ready To Explore!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 4553
Chassis: Freightliner XCS
Exterior Color: Bronzed Onyx, Platinum Sandsto
Interior Color: Bronzed Onyx, Platinum Sandsto
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Bronzed Onyx, Platinum Sandsto |
| Exterior Color | Bronzed Onyx, Platinum Sandsto |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 26000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 77 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCS |
| VIN | 4UZAAJDT4ECGD4553 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


