Used 2015 Forest River RV Blue Ridge 3715BH Fifth Wheel
The Blue Ridge 3715BH fifth wheel by Forest River offers a rear bunk house and quad slides.
As you enter the fifth wheel, to the left is a slide with a refrigerator, three burner range, and microwave. There is a wrap around counter with a double kitchen sink. The opposite side has a slide with a free standing dinette and a hide-a-bed slide. In place of the table and sofa you can choose an optional u-shape sofa/dinette. In the corner there is a TV with a fireplace below the TV.
The rear bunk house is a great place for your kids. There are two slides, and each slide has a set of bunk beds. The rear wall of the fifth wheel is TV ready and has two wardrobes. There is also a half bath located off of the bunk house. From the bathroom you will find a private entrance door leading outside.
Proceeding toward the front of the fifth wheel, and step up the stairs, the bathroom is on the left. In the bathroom there is a toilet, shower, sink, and medicine cabinet.
The front bedroom offers a king bed or you can choose an optional queen bed, wardrobe, drawers, and a vanity. Above the vanity you can choose an optional 32" TV. The bedroom is also washer and dryer prepped.
Outside there is an outside kitchen, which you are sure to enjoy.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $1,253
Sale Price: $23,999
Stock# 58306
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2390 lbs |
| GVWR | 16070 lbs |
| Dry Weight | 13749 lbs |
| Cargo Capacity | 2321 lbs |
| Fresh Water Capacity | 74 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | 235/80R16E |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 4X4FBLN26FG100579 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


