Used 2015 Forest River RV Cherokee 274RK Travel Trailer
The Cherokee 274RK travel trailer from Forest River offers a single slide and a rear kitchen.
As you enter the travel trailer, a side aisle bathroom includes a toilet, corner shower, linen storage, and a corner vanity sink. It also includes a pocket door for entry to the bedroom.
The front private bedroom features a queen size bed with wardrobes on each side. Outside pass thru storage runs the width of the travel trailer here at the front.
In the living area, there are two standard chairs just to the left of the entry door. An entertainment center and more linen storage are on the front wall of the living space. The side opposite the entry door includes a slide out. It has a sofa and a booth dinette with an optional skylight over the dinette.
The kitchen is a L-shape across the back wall and part of the entry wall. It includes a large pantry, refrigerator, counter space, corner overhead cabinets, a three burner range, overhead microwave and large angled kitchen sink.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $10,889
Sale Price: $10,978
Stock# FX118405
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| GVWR | 9985 lbs |
| Dry Weight | 6854 lbs |
| Cargo Capacity | 3093 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TCKC21FX118405 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


