Used 2015 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 26RL Travel Trailer
The Cherokee Grey Wolf 26RL travel trailer by Forest River offers a single slide and rear living.
As you enter the travel trailer, there are two lounge chairs along the rear wall. The slide has a sofa and dinette. Along one wall there is an entertainment center. The other side has a large sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry.
The bathroom is a walk-thru with a sink, corner shower, toilet, and wardrobe.
The front bedroom offers a queen bed with two wardrobes, one on either side of the bed. There is also a LCD TV mount in the corner. The bedroom also has a private entrance outside.
You will also find plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as outside storage.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 1CR592A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 778 lbs |
| GVWR | 7778 lbs |
| Dry Weight | 5711 lbs |
| Cargo Capacity | 2029 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TCKB28FK027856 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


