Used 2015 Forest River RV Flagstaff Super Lite 27RLWS Travel Trailer
The Flagstaff Super Lite 27RLWS travel trailer by Forest River offers triple slides and a rear entertainment center.
To the left of the entrance there is a pantry. Just past the pantry you will find a u-dinette slide, or in place of the u-dinette you can choose an optional free-standing table & chairs. Along the rear wall there is an entertainment center. You will find one more slide in the main living area. The slide has a hide-a-bed sofa, refrigerator, microwave, and three burner range. You will also find a l-shaped counter with a double kitchen sink.
The side aisle bathroom has a garden shower, sink, medicine cabinet, and toilet.
In the front bedroom you will be welcomed with a queen bed and nightstands on either side of the bed. The wardrobe slide provides additional storage. Across from the bed along the wall you can choose to have an optional TV.
Outside you can choose an optional rear ladder and an optional gas grill. You will also find plenty of overhead cabinets as well as exterior storage.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $21,682
Sale Price: $12,000
Stock# U134464
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 618 lbs |
| GVWR | 7618 lbs |
| Dry Weight | 6443 lbs |
| Cargo Capacity | 1453 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| VIN | 4X4TFLC27FZ134464 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


