Used 2015 Forest River RV Forester LE 2251LE Chevy Motor Home Class C
Hit the road today in a Class C built for comfort, simplicity, and adventure
The Forester LE 2251LE Chevy motor home by Forest River features a single slide.
As you enter the motor home, to the left there is a flip-up counter, sink, three burner range, microwave and refrigerator. The opposite side of the motor home has a dinette, pantry and wardrobe.
In the bedroom you will find a queen bed slide and nightstand. Across from the bed there is an optional TV along the wall.
The bathroom has a shower and toilet. Just outside of the bathroom area there is a sink and medicine cabinet.
Above the cab you will find a 60" x 80" bunk, or you can choose an optional cabinets with 42" TV or 32" TV with twin beds.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $31,351
Sale Price: $38,795
Stock# 12351
Chassis: Chevy
Interior Color: Stone, Cypress, Bamboo
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Stone, Cypress, Bamboo |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14200 lbs |
| Dry Weight | 9640 lbs |
| Cargo Capacity | 4560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 41788 |
| Engine | 6.0 VORTEC |
| Chassis | Chevy |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 57 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 380 ft-lb |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Awning Info | 14' |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4MFRY27FF029974 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


