Used 2015 Forest River RV R Pod 171 Travel Trailer
The RP-171 R-Pod travel trailer by Forest River is a great trailer for a weekend getaway.
To the left is a bathroom with a toilet and shower.
Along the rear you will find a queen bed. Next to the bed there is a refrigerator, two burner range, and sink. In the front there is a dinette.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# U-0587
| Sleeps | 4 |
| Length | 18 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 6 in |
| Hitch Weight | 225 lbs |
| Dry Weight | 2205 lbs |
| Cargo Capacity | 1003 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4x4trp712fl010587 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


