Used 2015 Forest River RV Rockwood Premier 2516G Folding Pop-Up Camper
PRIORITY RV NETWORKThe Rockwood Premier 2516G offers a single slide out and tent end beds for extra space to maneuver inside this folding pop-up camper.
The rear queen tent end bed and front king tent end bed allow for more space to move inside.
As you enter, there is a shower and port-a-pottie cassette immediately to your right. The opposite corner holds a cabinet for storage.
As you continue around, a 72" x 50" booth dinette is located within the single slide out. Back inside, one back corner provides a swing level galley with a cabinet, three burner range top and single bowl sink. An optional refrigerator is under the three burner range.
The opposite wall offers a 77" sofa with the water heater under it, in the corner.
Outside this folding pop-up camper is sliding storage for easy access, an awning and a RVQue gas grill.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 040319A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 1 in |
| Ext Height | 5 ft 1 in |
| Hitch Weight | 292 lbs |
| GVWR | 3292 lbs |
| Dry Weight | 2473 lbs |
| Cargo Capacity | 800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4CPRY16FD293490 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


