Used 2015 Forest River RV Rockwood Premier 2716G Folding Pop-Up Camper
Find Your Away Visit Us Today
The Rockwood Premier 2716G folding pop-up camper by Forest River features a slide and a u-shaped dinette.
There is a rear queen tent end bed and a front king tent end bed. Inside to the left of the entrance, you will also find a sofa bed and cabinet. To the right of the entrance there is a shower cassette and port-a-potty.
The other side of the pop up offers a cabinet, large u-shaped dinette slide, and a swing galley with three burner range, and single sink. Under the range there is an optional refrigerator.
Outside you will even find an awning, a RVQue gas grill and a refrigerator.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 89160P
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 4 in |
| Ext Height | 5 ft 1 in |
| Hitch Weight | 370 lbs |
| GVWR | 3370 lbs |
| Dry Weight | 2555 lbs |
| Cargo Capacity | 796 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4CPR616FD295145 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


