Used 2015 Forest River RV Rockwood Roo 19L Expandable
1 year RV Complete! Ask us about our financing options!
The Rockwood Roo 19L expandable offers front and rear tent beds and a front 96" deck storage with expanded metal decking for hauling your off road toys.
As you enter the expandable to the right there is a cabinet, double kitchen sink, microwave, and sofa. The opposite side of the expandable offers a dinette, swing arm TV, refrigerator, and wardrobe.
The rear bath has a toilet, corner shower, sink, and medicine cabinet.
There are overhead cabinets throughout the inside as well as exterior storage and an optional gas grill.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# UT520708
| Sleeps | 6 |
| Length | 30 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 321 lbs |
| Dry Weight | 4432 lbs |
| Cargo Capacity | 2900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TRLU21FZ134157 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


