Used 2015 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2905SS Travel Trailer
The Rockwood Ultra Lite 2905SS travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear bunk house.
As you enter the trailer, to the right there is a front bedroom with a bed, nightstands, and wardrobes on either side of the bed. At the foot of the bed you will find an optional TV.
The main living area has a slide with a dinette, or you can choose an optional free-standing table and chairs, and a hide-a-bed sofa. Next to the slide you will find a wardrobe. Along the front of the living area there is an entertainment center. To the left of the entrance you will find an optional counter top extension, double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
The bathroom offers a tub, sink, medicine cabinet, and toilet.
In the rear bunk house there is a set of bunks and an upper bunk with wardrobe and entertainment center below the bunk.
You will notice plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as exterior storage. You can even enjoy the exterior kitchen which has a refrigerator, sink, and two burner range. There is even an optional gas grill.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 34419
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 6 in |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| GVWR | 7730 lbs |
| Dry Weight | 5872 lbs |
| Cargo Capacity | 1546 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| VIN | 4X4TRLE27FZ134419 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


