Used 2015 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2906WS Travel Trailer
This Rockwood Ultra Lite travel trailer by Forest River features a rear living with dual opposing slides, a front bedroom, plus more!
Step inside model 2906WS to your left to a slide out including a booth dinette, and theater seating or choose optional swivel chairs instead. You may also choose a free standing table with chairs in place of the dinette. Along the rear wall is a sofa with two end tables and overhead cabinets. The second slide in this space includes an entertainment center with optional fireplace below, pantry, refrigerator, three burner range, plus overhead cabinets. A single kitchen sink, counter space for preparing meals, and overhead cabinets complete the kitchen along the interior wall.
A side aisle bath includes a toilet, sink, corner shower, linen cabinet, and a sliding entrance door into the bedroom.
The front bedroom has a queen bed, overhead cabinets, two nightstands, a bedside wardrobe, optional TV, and a slide out with a wardrobe, closet, and linen cabinet that is mentioned above.
There is a pass thru storage compartment near the front of the trailer that makes loading and unloading your outdoor gear a breeze, and more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 3CR5140
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 816 lbs |
| Dry Weight | 6965 lbs |
| Cargo Capacity | 1551 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TRLE22FZ135140 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


