Used 2015 Forest River RV Salem 27DBUD Travel Trailer
The Salem 27DBUD travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear set of stacked double beds.
As you enter the travel trailer, to the left is a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and wardrobe. On the opposite side of the travel trailer you will find a slide with a sofa and a u-dinette. Next to the dinette is a sink with a medicine cabinet.
The bathroom is located in the rear of the travel trailer. Inside the bathroom you will find a shower/tub, and a toilet.
The stacked double beds provide additional sleeping space for family or for your kids to bring along friends.
Just before you enter the front bedroom there is a swivel box facing the main living area. Inside the bedroom there is a queen bed with wardrobes and drawers on either side of the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the travel trailer as well as exterior storage.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $3,007
Sale Price: $9,988
Stock# H6045A
Interior Color: Meadow, Mineral, Leather
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Meadow, Mineral, Leather |
| Hitch Weight | 772 lbs |
| Dry Weight | 6164 lbs |
| Cargo Capacity | 1549 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TSMC28FA314228 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


