Used 2015 Forest River RV Salem 27RKSS Travel Trailer
The Salem 27RKSS travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear kitchen.
To the left of the entrance there are two lounge chairs and an end table. The kitchen is located in the rear. You will find a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and a pantry. The slide has a dinette and a sofa.
As you proceed toward the front of the travel trailer, the bathroom is on the left. Inside the bath you will find a wardrobe, radius shower, sink, medicine cabinet and a toilet.
The front bedroom greets you with a queen bed and wardrobes with drawers on either side of the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as exterior storage.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $3,932
Sale Price: $10,997
Stock# 58790
Exterior Color: WH
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Exterior Color | WH |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| GVWR | 9660 lbs |
| Dry Weight | 6760 lbs |
| Cargo Capacity | 2862 lbs |
| Fresh Water Capacity | 76 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TSMC27FA314253 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


