Used 2015 Forest River RV Salem 27RKSS Travel Trailer
The Salem 27RKSS travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear kitchen.
To the left of the entrance there are two lounge chairs and an end table. The kitchen is located in the rear. You will find a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and a pantry. The slide has a dinette and a sofa.
As you proceed toward the front of the travel trailer, the bathroom is on the left. Inside the bath you will find a wardrobe, neo-angle shower, sink, medicine cabinet and a toilet.
The front bedroom greets you with a queen bed and wardrobes with drawers on either side of the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as exterior storage.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 4189S
Interior Color: Meadow, Mineral, Leather
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Meadow, Mineral, Leather |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| Dry Weight | 6493 lbs |
| Cargo Capacity | 1327 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| VIN | 4x4tsmc22fa314189 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


